Hakkımızda

ASAR-I ATİKA SANAT GALERİSİ

Atika, ismini Türkiye’deki ilk müze oluşumu kabul edilen “Mecma-ı Âsâr-ı Atika”dan alır. 2008 yılında  Can Önen tarafından bir sanat galerisi ve müzayede şirketi olarak kurulmuştur.

2008 yılındaki ilk müzayedesini, satışlı bir antika sergisi düzenleyerek gerçekleştirmiş ve böylece Atika adını ilk kez duyurmuştur. Zaman içinde Can Önen’in özel ilgi alanı olan Osmanlı Sanatı’nın en nadide örneklerinin yanı sıra; modern ve çağdaş sanat eserlerini de  seçkisine ekleyerek eser gamını genişletmiştir. Atika Müzayede, Agop Egoyan, Avni Baturer, Bayram Karşit, Prof. Dr. Erdinç Bakla, Güner Liman, Garo Kurkman ve Doç.Dr. Hüseyin Gündüz gibi konularında uzman eksperler ile birlikte çalışarak, birbirinden değerli sanat eserleri ve kıymetli objeleri; koleksiyonerler ve sanatseverler ile buluşturmayı kendine misyon edinmiştir.

Yıl içinde düzenlediği müzayedelerin yanı sıra Atika, Antika eserlerini ve tablolarını değerlendirmek isteyen sanatseverlere de kapılarını yıl boyu açık tutmaktadır.

 

CAN ÖNEN KİMDİR?

Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi bölümünü başarıyla bitiren Can Önen’in üniversite yıllarında başlayan Osmanlı sanat eserlerine olan ilgisi zamanla bir tutkuya dönüştü. Bu tutkusu; onun koleksiyoner olmasına vesile oldu. Osmanlı sanatı üzerine bitmek bilmeyen öğrenme arzusu, araştırmaları ve çalışmaları bir süre sonra başka işler yapmasına imkan vermedi. 2001 yılında koleksiyonerlikten çağdaş eser ve antika alım-satımına geçerek, bu konuda çalşmaya başladı. 2005 senesinden itibaren müzayedecilik işi ile ilgilendi ve 2008 yılında Atika Sanat Galerisi’ni kurdu. Hem işi hem tutkusu olan galerisinde, bu nadide parçaların hakettiği değeri bulması ve aynı tutkuyu paylaştığı sanat severler ile buluşması adına çalışmalarına devam etmektedir.